„eFeF URODZINY MISTRZA. inspiracje…” – skierniewicki festiwal kulturalny, próba reaktywacji Felliniady – festiwalu który wyniósł się z tego miasta. Co to dokładnie? Wystawy, występy, konkurs na krótki metraż, nagroda dla osoby zasłużonej dla skierniewickiej kultury.

Patronat nad imprezą objął skierniewiczanin, reżyser, aktor, Lech Mackiewicz. Prawdopodobnie przez jego spóźnienie (a wcale mu się nie dziwie, zima jak jasna cholera, aż strach mocniej gazu w samochodzie docisnąć) impreza startuje z małym poślizgiem. No to tak – z wystaw:

  • „Z podrózy dookoła świata” – fotografie Darek Gajewski, Agnieszka Grochowska
  • plakaty do filmów Maestro Felliniego ze zbiorów Jacka Jaroszyka
  • „Femina Fellini” – fotografie Paulny Krzesiak
  • Galeria obrazów Włodzimierza Warulika


Trochę przed 18 „To tu to tam” film autorstwa Mackiewicza – pełnometrażowa, offowa produkcja nakręcona w Skierniewicach, trochę abstrakcyjne ale naprawde fajnie się ogląda. (Na zdjęciu po prawej Lech Mackiewicz)

Potem lecą filmy do konkursu o małego efa – „Bardzo krótki metraż”, a zaraz po tym koncert skierniewickiego zespołu Syspika, chyba dosyć świeży (przynajmniej ja ich nie kojarzyłem), przyjemnie grający twór od nas z miasta.

Po przegnaniu ludzi z sali i ich ponownym wpuszczeniu pojawia się Maleńczuk
Jak dla mnie ogólnie impreza udana, choć jak na moją osobę trochę zbyt „bananowa”. Mimo to chętnie poczekam na kolejną odsłonę.

Opisując cały event pominąłem punkt „Bardzo krótki metraż”. Ci którzy śledzą bloga, mogą kojarzyć że film „Pieszo przez miasto” występował w tym konkursie. Strasznie fajne uczucie ogrania człowieka gdy siedzi po środku przepełnionej widowni, a na wielkim kinowym ekranie widzi coś co sam zrobił. Jeszcze ciekawiej słucha się komentarzy osób siedzących w twoim pobliżu, nie mających świadomości, że koleś w t-shirt’cie obok jest tego autorem 😛 . Ogólnie film został wyróżniony chyba najważniejszą nagrodą tj. „Najlepszy film zdaniem publiczności”. Dzięki wszystkim za oddane na mnie głosy 😉