Łódź promowała się kiedyś jako miasto czterech kultur. Historie Łodzi tworzyły takie narodowości jak Polacy, Żydzi, Niemcy, Rosjanie. Razem z kulturą w mieście Ci ludzie przynieśli do miasta swoje wyznania.

W poniedziałek w Łodzi odbyła się coroczna impreza Kolorowa Tolerancja. W jej ramach istnieje m.in. możliwość zwiedzenia miejsc kultu rożnych religii. No to skoro ona istnieje to z niej skorzystałem.

Kościół Katolicki – jego wyznawcy dzisiaj stanowią znaczącą większość w Łodzi. Głównym kościołem w mieście jest Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki.

Bazylika św. Stanisława Kostki w Łodzi

Budowa znajdującej się przy nie deptakowej części ulicy Piotrkowskiej świątyni została ukończona w 1912. Archikatedra ma 104,5 metra wysokości co czyni ją najwyższym budynkiem w Łodzi oraz czwartym kościołem pod względem wysokości w Polsce. Piękna neogotycka budowla z jasnej cegły, wewnątrz bardzo jasna. Genialnie wyglądają kolorowe światła rzucane na ściany w słoneczne dni.
W 1924 w tej katedrze objawienia Jezusa Miłosiernego doznała św. Faustyna Kowalska.

katedra Łódź
katedra Łódź
katedra św. Kostki Łódź
katedra św. Kostki Łódź
kościół św. Kostki Łódź

Kościół Protestancki – 100 metrów od archikatedry znajduje się kościół św. Mateusza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Budowa tej neoromańskiej świątyni została ukończona 1928 roku. Szkoda trochę lokacji, na tle bazyliki św. Kostki wygląda trochę jak mniejszy brat. W kościele znajdują się największe w Łodzi i jedne z największych w Polsce organy, na których w każdą pierwszą niedziele miesiąca odgrywanie są koncerty.

św Mateusz Łodź
św Mateusz Łodź
św Mateusz Łódź
św. Mateusz Łódź

Kościół Prawosławny – Cerkiew katedralna św. Aleksandra Newskiego – jeden, moim zdaniem, z najważniejszych zabytków w Łodzi. Znajdująca się w pobliżu dworca Fabrycznego budowla powstała 1884 roku, a została zbudowana w miesiąc (!) – 8 maja wmurowano kamień węgielny, natomiast 11 czerwca świątynia została poświęcona.

cerkiew Łódź
cerkiew Łódź
cerkiew Łódź
cerkiew Łódź
cerkiew Łodź
cerkiew Łódź
cerkiew Łódź

Judaizm – przed II wojną światową 1/3 miasta stanowili żydzi (200 tys. osób). Wtedy w Łodzi istaniało ponad 250 synagog, domów modlitwy w tym Wielka Synagoga. Dzisiaj z tego pozostały tylko dwie czynne domy modlitwy. Jedną z nich jest Synagoga Reicherów znajdująca się w podwórku przy ulicy Rewolucji 1905 roku. Budowla powstała w 1902, przetrwała dzięki fikcyjnym aktom sprzedaży i urządzając w niej skład soli. Odrestaurowana w 1988, była wielokrotnie dewastowana w latach 90-tych.

synagoga Łódź
synagoga Łódź
synagoga Łódź
synagoga Łódź
synagoga Łódź
synagoga Łódź
Oprócz miejsc modlitw w Łodzi znajdują się także cmentarze. W okolicy ulicy Smutnej znajduję się cmentarz na dołach gdzie znajdują się części wydzielone dla katolików, zielonoświątkowców, baptystów, mariawitów, wyznawców Kościoła Prawosławnego. Tak swoją drogą chyba najbardziej adekwatna nazwa ulicy w Polsce – znajduję się przy niej cmentarz, więzienie, szpital i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. W części prawosławnej można znaleźć Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z 1904 roku.

Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Łodzi
W części prawosławnej trafiłem również na grób Katarzyny Kobro, awangardowej rzeźbiarki okresu międzywojennego, żony Władysława Strzemińskiego. Na jej cześć centralny plac Nowego Centrum Łodzi (tam gdzie teraz stoi dworzec Fabryczny) ma w przyszłości nazywać się Rynek Kobro.

grób Katarzyny Kobro
Dalej na północ przy ulicy Brackiej znajduję się Nowy Cmentarz Żydowski – największa w Polsce nekropolia żydowska. Przy jego wejściu trafiamy na dom przedpogrzebowy z 1898.

dom przedpogrzebowy w Łodzi
Cały cmentarz pełen jest pokrzywionych zapadających się macew pośród starych, obrośniętych bluszczem drzew. Przy głównej alei rzuca się w oczy zbudowane z marmuru i granitu mauzoleum Izraela Poznańskiego z 1905 roku. Olbrzymia secesyjna budowla uznawana jest za największy żydowski grobowiec na świecie. Jego sufit pokryty jest mozaiką wykonaną przez weneckiego artystę.

mauzoleum Izraela Poznańskiego
mauzoleum Izraela Poznańskiego

W Łodzi, w mieście multikulturowym oprócz tych czterech głównych wyznań znajdziemy także wiele przeróżnych odłamów protestanckich (ewangelickie jak i ewangelikalne), Buddystów oraz Muzułmanów którzy starają się budowę meczetu, tymczasowo korzystając z prowizorycznego miejsca spotkań w akademiku nr 14 Uniwersytetu Łódzkiego „Wieży Babel”.