Ulica Średnia, w czasie wojny Friedrichstrasse, a zaraz po niej ulica Nowotki. Najdłuższa (11318 metrów) ulica w Łodzi – nosząca dziś nazwę Pomorskiej, na cześć zaślubin Polski z Bałtykiem. Mająca swój początek w Nowosolnej (która jest też ciekawa z powody jej centrum, w którym łączy się osiem dróg, nie jak to zwykle bywa cztery).
Aż tam gnać mi się nie chciało, więc zacznę dopiero od Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego.

Centrum Uniwersytetu Medycznego

Budowę rozpoczęto w 1975 roku i trwa do dziś (tak 36 lat :). Mimo swojego wieku budynek prezentuje się naprawdę dobrze. 100 metrów dalej mamy osiedle studenckie Lumumby ;). Ale to materiał na oddzielny wpis.

Lumumby
Kilkaset metrów dalej zaczynają się budynki Uniwersytetu Łódzkiego, tworzące razem z osiedlem akademickim naprawdę ciekawy kampus, prężnie się rozwijający (dopiero co skończono budowę pawilonu biomolekularnego, a już rozpoczynana jest powoli budowa nowego budynku wydziału filologii). Na zdjęciu wydział Prawa i Administracji.

Wydział Prawa UŁ
Wydział prawa zamyka teren kampus. Znajduje się przy rondzie Solidarności – rondo które nie jest nawet rondem, a zarazem jest tak porąbane, że dyrektor WORD w Łodzi poprosił egzaminatorów o nieprzeprowadzenie egzaminów na prawo jazdy na tym „skrzyżowaniu”.
Przy rondzie znajduję się kościół św. Teresy

kościół św. Teresy
Idąc dalej Pomorską możemy trafić na dość charakterystyczną aptekę z „niedźwiadkiem”. A na niej tablica pamiątkowa z napisem:

W tej aptece w latach 1945-1947 działała wytwórnia materiałów wybuchowych sił zbrojnych Polski Podziemnej

apteka na pomorskiej
Pomorska niestety w dużej mierze składa się z zniszczonych, starszych bądz nowszych kamienic…

kamienica Pomorska
Pomorska kamienice
pomorska
Jednak duże też tam świetnych zabytkowych budynków, biurowców czy zabudowy akademickiej.

biurowiec Pomorska
Apropo tego biurowca – wielka szkoda ze tak ładny budynek jest zasłonięty budami i jakąś biedronką, co praktycznie uniemożliwia zobaczenia go bezpośrednio z Pomorskiej.

Pomorska
Budynek wydziału Nauk o Wychowaniu

Wydział nauk o wychowaniu
Wydział nauk o wychowaniu
Następnie możemy trafić na budynek Browaru Łódzkiego.

Browary Łódzkie
Szkoda tylko że nie można podejść do tej budowli z 1867 roku.

browary łódzki
Obchodząc browar, idąc na ulice północną możemy znaleźć sklep firmowy (produkują głownie piwa dla marketów, nic wybitnego, chodź Mocne Łódzkie mi smakowało)

browary łódzkie
Na przeciw po drugiej stronie Pomorskiej mamy budynek kina Cytryna (kino offowe, tanio, fajny klimat, zabawne promocję). Wyróżnia się on mocno swoim modernistycznym charakterem oraz tym że został cofnięty względem kamienic, oddalony od ulicy.

kino cytryna
Z ciekawszych budowli mamy dalej jeszcze pałac – budynek niegdyś należący do Towarzystwa Kredytowego.

Towarzystwo kredytowe
Jeszcze kawałek i dochodzimy do Placu Wolności, miejsca gdzie najdłuższa łódzka ulica się kończy.

Plac wolności