10 września, Żyrardów po raz bodajże 8 wziął udział w międzynarodowej imprezie mającej na celu promocje regionalną. W ramach imprezy oprócz tradycyjnych straganów można było zobaczyć wystawy, koncerty, zwiedzić miasto.

Czesław Śpiewa Żyrardów

Niestety byłem zajęty zdjęciami, więc nie załapałem się na wycieczkę z przewodnikiem po mieście. Do wyboru były dwie opcje, wycieczka piesza lub przejażdżka londyńskim double-decker, za symboliczne 2 zł.

Europejskie Dni Dziedzictwa
Miejsce też miały wernisaże dwóch wystaw. Pierwsza wystawa która miała miejsce w neorenesansowym wnętrzu Resursy prezentowała plakaty na temat „Polacy dla Zjednoczonej Europy”, natomiast druga która odbyła się w starych pofabrycznych wnętrzach, prace z konkursu „Miasto(idealne)”. Jedna i druga zrobiła na mnie pozytywne wrażenia, chętnie coś takiego obejrzał bym w Skierniewicach. Ciekawie by było jakby nasze miasto podjęło współprace z oddalonym o 25 km Żyrardowem i zaprosiła ich wystawę do nas.

Polacy dla Zjednoczonej Europy
Miasto (idealne)
Miasto (idealne)
Na placu przed kościołem farnym równierz było ciekawie. Przechdzali się szczudlarze, mimowie się krzywili. Pojawiło się również siedmioro kataryniarzy. Starsza para grajków została zaproszona z Niemiec, do tego dwóch chłopaków i dziewczyna z Polski. Podobno w naszym kraju zostało tylko siedem osób parających się tym fachem z czego trzy pojawiły się w „czerwonym mieście”.

Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa
Godzina 17:00 koncert bardzo fajnej kapeli, której nazwę kojarzyłem ale muzyki wcale. Reggae z lekką mieszanka ska – Bethel

Bethel żyrardów
Bethel Żyrardów
Żyrardów Bethel
Żyrardów Bethel
Następnie pojawił się Carrantuohill. Z woodstocku wspominam ich bardzo dobrze, jednak tu zagrali jakoś średnio.
carrantuohill Żyrardów
Carrantuohill Żyrardów
Carrantuohill Żyrardów
Potem gwiazda – Czesław Śpiewa. Bardzo mi się spodobał, na żywo gra kompletnie coś innego niż na płytach. Jak sam to określił, grają „teatralnego popa”.

Czesław Śpiewa Żyrardów
Czesław Śpiewa Żyrardów
Czesław Śpiewa Żyrardów
Czesław Śpiewa Żyrardów
Czesław Śpiewa Żyrardów
Czesław Śpiewa Żyrardów
Jak już mówiłem, koncert bardzo fajny. Szkoda tylko, że jak na gwiazde przystało – panie menager wyprosiła fotografów spod sceny po trzech utworach 😉

A wracając do Żyrardowa – kolejny podpunkt do „Co trzeba zmienić w Skierniewicach”. W Żyrardowie jakoś potrafią zauważyć potencjał w promocji własnego miasta: turystyczne wycieczki, gadżety. No właśnie gadżety. Będąc w Łowiczu zawsze widzę stoisko z koszulkami z kogutem, breloczki itp. Byłem w Żyrardowie – tak samo jak nie lepiej, stoisko z świetnymi koszulkami – ciepło brązowe tshirty z złotym stylizowanym herbem miasta z podpisem, torby, książki o mieście, a dla każdego darmowe, pięknie wydane broszury z informacją na temat miasta, jego zabytków, tras dla turystów. A w Skierniewicach co? Raz do roku ciekawa akcja (cebulki kwiatów w ozdobnym pudełku, jabłka z napisem Skierniewice), a czegoś na stałe z konsekwencją zero. Choć w sumie na stałe się mówi o uzdrowisku, czymś co na razie istnieje na planie. a do realizacji mu daleko (widział ktoś aby promować coś na podstawie planów? w Skierniewicach można). Jedyna koszulka z napisem Skierniewice z jaką miałem do czynienia to koszulka MKS Ósemka Skierniewice, szkoda tylko że rozmiarowo lipna to nawet w niej chodzić nie mogę, a szkoda ;). Choć muszę jednocześnie pochwalić MCK i pana Mirka Sumińskiego za konkurs na film promujący Święto krzaka – świetny pomysł, cały czas pluje sobie w brodę, że nie miałem czasu czegoś samego przygotować, a kasa do zgarnięcia była spora 🙂