Polski Bus i tanie bilety – genialna sprawa 😉 Udało mi się załapać na bilety do Pragi (tam i z powrotem) za 10 zł. 20:40 wyjazd z Łodzi, koło 6:20 jesteśmy w Pradze. Pierwsze co rzuca się w oczy idąc od dworca autobusowego to Brama Prochowa z 1475 roku.Wielką zaletą pobytu w stolicy Czech o 7:00 jest brak turystów, można spokojnie oglądać zabytki, robić zdjęcia.

Zaraz trafiamy na Wieże Mostową (bardzo podobną do prochowej) i Most Karola – piękne miejsce, nie bez powodu wizytówka Pragi. Jednak trzeba go obejrzeć z samego rana zanim pojawią się na nim ludzie. Już o 9-10 przypomina Krupówki w sezonie.

Most Karola, a w tle Katedra św. Wita i Hradczany:

Dalej trafiamy do dawnej żydowskiej dzielnicy Jozefov – gdzie możemy zobaczyć m.in. najstarszą, wciąż czynną synagogę w Europie z 1270 roku, oraz cmentarz żydowski (około 12 tys. macew).

Rudolfinum – audytorium muzyczne:

Dalej wchodzimy na Hradczany – „królewska” dzielnica stolicy Czech. Najpierw kierujemy się na Pražský hrad – zamek:

Jednak największe wrażenie na Hradczanach robi gotycka Katedra św. Wita z 1344

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita

Katedra św. Wita

Na Hradczanach warto również zobaczyć Bazylikę św. Jerzego, Złotą Uliczkę, oraz przede wszystkim panoramę Pragi.

Złota Uliczka

Praga

Praga

Dalej zawadzamy o mały półwysep na Wełtawie – Kampe. Trafiamy tam na Ścianę Lenona.

Ściana Lenona

Może zdjęcie tego nie pokazuje ale miejsce jest bardzo fajne i pozytywne. Idziemy zabytkowymi uliczkami, a naglę trafiamy na kilkunastometrowy mur pełen podpisów i fragmentów piosenek Beatlesów. Wracając zawadzamy jeszcze o Staroměstský orloj– Praski zegar astronomiczny Orloj. Jedna z najbardziej znanych tego typu konstrukcji – powstała w 1410 roku.

Orloj

Jeszcze tylko poszukiwanie lokalu aby napić się piwa (na starym mieście można kupić kufel już za 4-5 zł!) i do domu.

Praga

Podsumowując – w Pradze byłem od 6:40 do 20:40 zobaczyłem tyle ile mogłem, na całość łącznie z transportem wydałem około 100zł – wejściówki, bilet metra (około 4 zł, drogo ;/ ), 2 piwa na mieście plus do tego pełen plecak piwa do zabrania do domu (świetne piwo za około 2 zł 🙂 bardzo tanio).